Cinihanlı,Cinikanlı veya Cunikanlı Aşireti

Cinihanlı,Cinikan veya Cunikanlı aşireti

İran kökenli Zaza Aşiretleri gurubundan olduğu  varsayılmaktadır. Ancak Zilan aşiretleri gurubundan olduklarını iddia edenlerde vardır. Hicri 700(Miladi:1301) yılında, Moğol ve celaleddin Harzemşah’ın  katliamları nedeni ile İran’ın  Çaharmahal veya Bahtiyari bölgesinden  kaçarak  bu günkü Türkiye topraklarına  geldikleri  tahmin edilmektedir. İnanç olarak Hem Alevi, hem şafii  ve hemde hanifi mezhebine bağlıdırlar. Yoğun olarak Karsın, Susuz, Göle,Ardahan, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Tuzluca ilçelerinde  yaşarlar. Dilleri, Zazaca, ve Kırmanç Kürtçesidir. Türkçe konuşanları’da vardır. Aşiret özelliklerini kaybettikleri iddia edilmektedir.

1987 yılında hazırlanan Aşiretler raporunda  toplam nüfusları: 20.096 kişidir.

Söz konusu bu nüfusun yaşadıkları yerlere göre dağılımı  aşağıda verilmiştir.

Kağızman ilçe merkezi,Akçay köyü, Selim ilçesi,Akçakale , Başköy ve Beyköy beldelerinde yaşayanların  nüfusu: 2.937 kişiden ibarettir.(1987 yılı verilerine göre)

Sarıkamış ilçe Merkezi,Alisofu, Başköy ve Eşme çayır köylerinde yaşayanların nüfus:1672  kişi olup, Kırmanç Kürtçesi konuşur ve Hanefi mezhebine  bağlıdırlar. Yüce ailesi burada yaşayanların İleri gelen ailesi olarak kabul edilir.

Tuzluca ilçesi,karacaören, kıznefer ve Tezekçi köylerinde oturanların sayısı 276 kişidir(1987 yılı) Kırmanç Kürtçesi konuşur Şafiidirler.

Kağızman ilçesi, Akçakale, Akçay,Akdam, Aşağı Dut, Aşağı Karagüney, Aydınkavak,Bulanık, Çiçekli, Değirmendere,Devebük,Dodanlı,Duranlar,Esenkır,Evyapan, Günindi, Günindi yaylası,Karabağ, Karakale, Keşişkıran,Kuloğlu,Kuruyayla,Sağbaş,Sesveren, Taşburun, Yağlıca,Yankıpınar , Yellikıran, Yenice,Yukarı Karagüney, Akören, Çaybük, Çengili, Çilehane,Çukurayva,Denizgölü, Gümüştepe, Karaboncuk, Karakuş, Taşbilek, Oluklu Ortaköy, Şaban ve Ürker köyleridir. Bu köylerde  yaşayanların  toplam nüfusu 1987 yılı verilerine göre 5.612 kişidir. Bu ailelerin Dilleri kırmanç Kürtçesi olup, Hanefi mezhebine tabidirler.

Merkez ilçeye bağlı Hapanlı, ve ölçülü köylerinde oturanların sayısı 650 kişidir. Bu köylerde yaşayanlar kendilerinin Zilan Aşiretleri gurubundan  kabul ederler. İleri gelen ailesi Alaca ve Artaç tır.

Ardahan il merkezi ile  Göle ilçesi,Kalecik,Mollahasan,Tahtakıran,Tellioğlu ve Yeniköyde oturanların  nüfus sayısı5.339 kişidir. Dilleri zazaca olup,Alevi inancına  mensupturlar. İleri gelenlerinin ,İsmail Alaca, Turgut Artaç ve Haşim Avşar  olduğu iddia edilmektedir.

Ardahan  ilçe merkez, Büyük Sütlüce,Çamlıçatak , Kuşuçmaz ve Küçük Sütlüce   köylerinde  yaşayanların sayısı ise 2.271 kişidir.Dilleri KürtçeninZazaca  şivesi olup, Alevidirler. Bu köyde yaşayanlar kendilerini Zaza aşiretlerinden  kabul ederler, Ancak aşiret özelliklerini kaybetmişlerdir.

Derleme:Memedé Kazım

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder