AĞAÇERİLER,AĞMALU, AHMEDLU OYMAKLARI

AĞAÇERICLER

Afşarlar gibi Ağaçeriler de 14. yy.' da Doğu Anadolu ve Kuzey-Batı Suriye'de bulunuyorlardı; fakat .öncekilerin tersine çok erken tarihlerde (1389'dan önce) Karakoyunlu konfederasyonuna katılmışlardı (1). Karakoyunlular'ın 1469'da çökmesinden sonra bazıları Uzun Hasan'a katıldılar; ancak onların Akkoyunlu devletindeki rolleri iki küçük çaplı sefere katılmakla sınırlıdır (2).


AĞMALU

Bu aşiret Sultan Halil'in •Fars eyaletinde 1476'da yaptırdığı bir resm-i geçit sırasında küçük bir grup olarak görülmektedir(3 ). Daha sonraları bu oymak hakkında  başkaca  bilgiler mevcut değildir.

AHMEDLU

Ahmedlu reisi Ahmed Bey 1457'den ölüm tarihi 1469'a kadar Doğu Anadolu ve Iran'da Uzun Hasan Bey'in en sadık müttefiklerinden biriydi (4). Bununla birlikte kaynaklarda bu aşiretten ismi geçen tek reis Ahmed Bey'dir. 17.yy.' da Safeviler devrinde Ahmedlu aşireti Karabağ bölgesine yerleştirildi. Bugün Iran Azerbaycanın'da onlann ismini taşıyan bazi köyler mevcuttur (5).


(1). SubhVill, 282; Sümer, Körakoyurtlular, I, Ankara ,1967, s.30-31.

(2). Diyarbekrigye, s.544, 547.

(3). Arz-rdime, s.28:

(4). Kitab-t Diyarbekrtyye, s.268, 510

(5). Aktm-drd-yr Abbast , s. 883; Ferherıg-t Coğrafya -yı Iran, X cilt, Tahran, 1948-53, IV.cilt, s. 8.


Kaynak:Ahmet Erdem (Akkoyunlu Aşiretleri)


Derleme:Memedé Kazım
UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sitemiz.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder