DOSKİ AŞİRETİ

..

Doski aşireti Muhammed Zeki emin Beg’in 1930 yılında derlediği bilgilere göre; bağcılık ve hayvancılıkla uğraşırdı. Bu aşiret 1200 aileden oluşmaktaydı. Elbette günümüzde bu sayı oldukça fazladır. Asıl Memleketleri Irak’ın Duhok ve Musul kentleridir. Ancak Türkiyede de yaşayan Doskiler mevcuttur. Günümüzde nüfusları 70.00 civarındadır. Bu aşiret’in Hımbi, Civahi, Atruşi ve Katoli olmak üzere dört önemli kolun yanı sıra  Dozkî  aşiretide günümüzdeki doski aşiretinin bir devamıdır ve (Duhok’un kuzeyi ve Hakkari bölgesinde yaşarlar. 

Bu kollarda dahil olmak üzere yaklaşık 140 civarında köye sahiptirler. Hımbi kolu Hakkari Yüksekova’da ve Artruşi kolu ise Hakkari taraflarında yaşarken, Katoli ve Civahi kolları ise Kuzey Irak’ta Türkiye sınırına yakın köylerde yaşamaktadır. Dağlıca’nın Karlı köyünde de hatırı sayılır sayıda Doskiler ‘e rastlamak mümkündür. Ağrılıklı olarak Kırmançi lehçesi konuşurlar ve inanç olarak Müslüman olup Şafii mezhebine mensupturlar. 1930 Yılında baş gösteren isyanlarda Doski aşireti ağası Ferhan Ağa idaresindeki doskiler Berdereş, Mêrgezer geçitlerinden isyanın olduğu Oremar' da çatışmalara girmişlerdir. Özellikle Qencan (Veregoz), Berdereş Geçidi, Sat Köyü ve Yüksekova yakınlarındaki Kéri vadisinde şiddetli çatışmalara girmişlerdir.
Cizre Mir'i İzeddin Şir Bey'in isyanını bastırmak üzere Hilmi Paşa ve Musul Kaymakamı Arif Bey'in  toparladıkları ordulara, 18 Kasım 1854 tarihinde Doski Aşireti Reisi Ömer Ağa 500 kişi ile  katılmak üzere harekete geçmişti. Aşiret kuvvetlerine maaş ödenmiyor, ancak günlük yiyecek ihtiyaçları Musul Mutasarrufluğunca karşılanıyordu.(Kaynak:Büyük Osmanlı Arşivleri -BOA.İ.MMS,4/135,Musul Meclisi Mazbatası,13 Rebiyulevel 1274 yani:4 Aralık 1854)

Yüksekova İlçesinin Karlı köyü, Adaklı,Yoncalık ve Köşkönü köylerinde oturanların sayısı 2000 kişi civarındadır.(1987 yılı verileri)İleri gelen aileleri Karlı köyünden özcan Ailesidir. 1987 yılındaki aşiretler raporunda Doski aşireti ile ilgili şu düşüncelere yer verilmiştir; Aşiretin yarısı Irak sınır boyuna yerleşmiştir. Dıri ve Oramar aşiretleri ile dostturlar. Yayla anlaşmazlığı  yüzünden Pinyaşi aşireti ile arası açıktır. 1927 Beytüşebap ve 1930 Oramar isyanlarına katılmıştır.Aşiretin yarısı Irakta olduğundan adları kaçakçılık olaylarına karışmıştır.(Aşiretler Raporu:Sayfa:153-154)

Derleme:Memdé Kazım

Araştırmalarımız sürüyor. İlave ve düzeltmeler yapılacaktır. Bilgileriniz bizimle paylaşabilirsiniz.

www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


OKUYUCUDAN GELENLER


DOSKİ AŞİRETİNİN İLERİ GELENLERİNDEN rahmetli dedem AHMET ORBAY
Fotoğrafı Gönderen: Uğur İşözü


16 yorum:

 1. Karagöz ailesi de var. Irak tan sonradan gelip zevesoran Ordan süsyan ve son olarak mexsudava da yerleşik hayata geçip günümüze kadar gelmişler. İsmil Karagöz vaktinde Mesut Barzani nin babası Mela Mustafa Barzani ile cephede savaşlara katılmış ve buna dair videolar da elimizde bulunmakta. İsmail Karagöz ün kardeşi Yasin peşmergeydi. Şehit oldu. Irak ta Zağo şehrinde Badinan köyünün asıl sahibidir Karagöz ailesi. Canan ailesi ile derin xal, xarza ilişkileri vardır.

  YanıtlaSil
 2. Benim dedem ahmet orbay amca oğlu hurşit Doski bizde van çatak da ikamet asıyorduk şu anda van edremitte kalıyoz aslen pışkesriliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doski Time30 ile iletişime geçebilirsiniz

   Sil
 3. Hic bir tarafı doğru değil çatma derme kim yazmissa

  YanıtlaSil
 4. Borda ki herşey yalan ve yanlış hepsi de yanlış bilgiler

  YanıtlaSil
 5. Günümüzde yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı duhok doskiler tarafından kurulmuştur ve çoğunluğu doski asiretindedndir ve 137 köyleri bulunmaktadır İran Yüksekova ırak hepsini hesaplasan yaklaşık 780.000 lik nüfusu vardır nüfusu n çoğunluğu iraktadir

  YanıtlaSil
 6. Yanlış Bilgi paylaşmayın kardeşim. doski aşireti türkiyenin doğusu ve ırağın kuzeyinde bulunan aşiretlerin çoğundan daha üstün ve nüfusu çok fazladır. yaklaşık en az 410 köyü bulunmaktadır. kuzey kürdistandaki duhok şehrinin kurucuları dustekiler yani doski aşireti mensuplarıdır. ve günümüzde kuzey ırak aşiretlerinin çoğu doski aşiretlerinden ayrılıp bağımsız hareket etmişlerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada eklmeyi unuttum paylaştığınız fotoğraftaki kişiler en sağdaki dedem (annemin babası) ortadaki ise dedemin kardeşidir.

   Sil
  2. Katılıyorum ♥️

   Sil
 7. Doski aşireti 🤍🔱

  YanıtlaSil
 8. Kürdistan'a Kuzey Irak diyen beyinsiz doskiler

  YanıtlaSil
 9. Beyinsiz doski mensubu biri diyecektim sonuçta tüm doskiler aynı değil

  YanıtlaSil
 10. Dünyanın en büyük aşireti Doskidir bence Tarihini iyi araştırın 😎

  YanıtlaSil
 11. En büyük Hüseyin orbaydi ama ismi hiç çıkmadı malesef

  YanıtlaSil
 12. Herkes gazını boşaltıyor bakıyorum, yok şu ağa yok şu paşa, yazdığınız çizdiğiniz adı geçen şahısların hiç biri doğru değil, biraz araştırırsanız görürsünüz. Doskiler bugünkü Silvan( Diyarbakır) dan kürtçe adı meya farqinden gelmişler, 985 yılında mervani Kürt devleti kurucularıdır, kurucusunun adı baz ibni doskidir,yıkılınca bir kısmı Dohuk a bir kısmı Musul’a bir kısmıda gever (Yüksekova) ve Şemzinan a kadar dağılmışlardır. Basit basit şeyler yazmasın kimse doskiler hakında, yoksa yazdığınız gereksiz şahısları bir bir teşhir ederim, herkes yerini edebini bilsin.

  YanıtlaSil